V tomto článku shrneme základní kroky v péči o použité pleny
Skladování špinavých plen
Použité pleny je nutné skladovat v uzavřené nádobě - nejlépe se hodí kbelík s víkem, ale můžete použít jakoukoliv dobře těsnící nádobu. Pro usnadnění manipulace s plenkami je možné použít síťku na praní plen - dáte ji do prázdného kbelíku, do ní potom odkládáte použité pleny. Při praní jen snadno přendáte do pračky. Síťku nechte pro praní otevřenou, ať se můžou plenky volně vyprat.
Doporučujeme skladovat plenky spíš na sucho. Tato metoda podle nás přispívá k delší životnosti plen. Skvrny na plenách je možné hned po přebalení potřít žlučovým mýdlem nebo do praní přidat sůl na skvrny. Dlouhý pobyt ve vodě při skladování na mokro (skladujete v kbelíku s vodou a trocho pracího prášku, soli na skvrny nebo předpíracím prostředkem) by mohl pleny poškodit.
U větších dětí je dobré plenku (zvlášť třeba pěkně nacucanou noční plenu) před uložením do kbelíku promáchnout ve vodě, aby se plena co nejdřív zbavila amoniaku, který je v moči obsažený. Amoniak může při dlouhém působení na plenu nenápadně "rozežírat" vlákna tkaniny. Dlouho to není poznat, a pak se najednou plena úplně rozsype a udělají se v ní díry.
Praní
Ze stejného důvodu - působení amoniaku v pleně - je nutné prát pleny opravdu ve vodě. Moderní pračky jsou uzpůsobené k maximální úspoře, takže používají co nejméně vody při praní. Zároveň není pračka uzpůsobená praní tak velmi savých věcí, jako jsou pleny. Pokud pleny perete a všechna voda se do nich vsákne, plena nemá šanci se dobře vyprat.
Nevypraná plena plná amoniaku a usazenin z pracího prášku postupně tvrdne, dochází k ničení vláken a dramaticky se snižuje životnost pleny. Podívejte se, jestli je při praní v pračce nějaká voda:-) Přidejte program "voda navíc", pokud to pračka umožňuje (ne ovšem sprchou nebo nalít z kbelíku - to by zas mohlo poškodit pračku!) Přidejte máchání. Záleží podle Vaší pračky.
Před praním je dobré dát plenky jen vymáchat a vyždímat, budou se tak prát v čisté vodě bez moči. Není to stejné jako předpírka, po předpírce zůstává část vody v bubnu pračky.
Nepoužívejte "eko program", pokud ho pračka nabízí. Tento program je nastavený na maximální úsporu vody, což nahrazuje délkou praní. Dochází tedy k nadměrnému odírání plen a přitom nejsou pleny dostatečně vyprané.
Pleny perte v šetrném pracím prostředku. Čím méně vůně a chemie, tím lépe. Zjistěte si tvrdost vody, podle toho potom dávkujte prací prostředek. Příliš moc nebo naopak málo prášku vede k tomu, že pleny nejsou buď dobře vyprané nebo v nich zůstávají usazeniny z přemíry prášku. Oboje pleny ničí.
Nedoporučujeme na pleny používat mýdlový sliz. Složení vody, mýdlo a soda na praní je hotová alchymie. Usazeniny v plenách hrozí víc než s běžným pracím prostředkem.
Vyperte pleny před prvním použitím, klidně dvakrát. Některé pleny dosáhnou své maximální savosti až po několika vypráních. Pleny, které perete jen před použitím, můžete s klidem prát jen na 40 stupňů.
Nepoužívejte aviváž! Nikdy a to opravdu ani jednou!. Aviváž snižuje savost pleny, navíc může rychle přispět ke kontaktní alergii. Aviváž na pleny prostě nepatří. Místo aviváže můžete použít ocet. Pokud se Vám zdají pleny stále hrubé (způsobují to vápenaté usazeniny z vody nebo pracího prášku), můžete je namočit do roztoku vody a kyseliny citronové nebo octa. (Ředění cca 2 lžíce kyseliny citronové na 2 litry teplé vody)
Při praní vždy zapněte všechny suché zipy. Pokud se vám do nich nachytají nečistoty a suchý zip nebude držet, můžete plenku vyhodit. Pleny perte zapnuté otočené naruby.
Pleny perte na 60 stupňů. Méně není z hygienického hlediska dostatečné, větší teplota je zbytečná, drahá - a hlavně snižuje životnost plen. Výjimkou jsou svrchní kalhotky s PUL zátěrem, ty nemusíte prát vždy na 60, můžete je někdy klidně přihodit k barevnému prádlu na 40 stupňů.
Žehlení
Nežehlí se. Tečka. Ani v šestinedělí!
Některé pleny se žehlit nesmí. Všechny s patentky, suchými zipy, nepromokavou vrstvou.. tak přeci nebude žehlit jen některé! Ani čtvercovky, opravdu ne. Nijak to nepřispívá ke sterilitě plen. Navíc jednorázovky taky nejsou sterilní.. Nepomůže to s pupíčkem..
Vyžehlete si, jestli opravdu chcete. My ovšem ze srdce doporučujeme v šestinedělí odpočívat a ne stát u žehlícího prkna!
Sušení
Sluníčko je zázrak, vybělí a vysuší v okamžiku. Plenky, které rychle uschnou, ale můžou být tvrdé. Zvlášť po zimě, kdy je sušíte v sušičce, to může být šok. Ale děti si většinou nestěžují. Pomáhá plenku pořádně promnout a promačkat. Čtvercové pleny usušené venku (dobře pověšené, nesmí být prověšené za cípy!) se mnohem lépe skládají!
Sušička je také zázrak, hlavně v zimě. Dávejte pozor na cedulky, které pleny do sušičky můžou a které ne - i podle selského rozumu: nepromokavá vrstva nikdy, samotná "látka" ano. Sušičku používejte s rozmyslem, přeci jen pleny rychleji opotřebí - a na takové opotřebení se nemusí vztahovat případná reklamace. Nepouštějte na sušení plen nejteplejší program, raději pleny nechte volně doschnout.
Pokud nemáte ani sušák venku, ani sušičku, vybírejte z plen, co rychle schnou, ať nejste zklamaní a otrávení z toho, že v obýváku máte pořád rozležený sušák.
Plenám ani kalhotkám nesvědčí příliš velké horko, pozor na rozžhavené topení. Na topení, kde udrží dítě ruku a necukne, můžete pleny sušit klidně:-) Pleny hezky schnou i v místnosti kde je krb, navíc zvlhčí vzduch.
Trable při praní plen řešíme v tomto článku.